Manufacturer Part NoMEF1S1205SPC
Newark Part No.23X5775
Product RangeMEF1 Series
Your Part Number
Available to Order
Manufacturer Standard Lead Time: 14 week(s)
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 25
Multiple: 25
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerMURATA POWER SOLUTIONS
Newark Part No.23X5775
Product RangeMEF1 Series
Technical Datasheet
Power Supply ApplicationsITE
DC / DC Converter TypeSIP
Input Ratio1:1
Output Power Max1W
No. of Outputs1 Output
Output Voltage - Output 15V
Output Current - Output 1200mA
Output Voltage - Output 2-
Output Current - Output 2-
Output RegulationRegulated
Isolation Voltage1kV
Input Voltage DC Nom12V
DC / DC Converter Output TypeFixed
Width6.15mm
Height10.15mm
DC / DC Converter MountingThrough Hole
Depth19.65mm
Input Voltage DC Min11.4V
Input Voltage DC Max12.6V
SVHCNo SVHC (04-Feb-2026)
Product Overview
- Short circuit protection
- Operation to zero load
- SMD construction
- Fully encapsulated with toroidal magnetics
- <lt/>1% Output regulation
- 0.85W/cm³ Power density
- 1.17cm² Footprint
- 35mVp-p Maximum ripple and noise
- 73.5% Typical efficiency
- 60pF Isolation capacitance
- 390μs Start-up time
Applications
Sensing & Instrumentation, Industrial
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE
Input Ratio
1:1
No. of Outputs
1 Output
Output Current - Output 1
200mA
Output Current - Output 2
Isolation Voltage
1kV
DC / DC Converter Output Type
Fixed
Height
10.15mm
Depth
19.65mm
Input Voltage DC Max
12.6V
SVHC
No SVHC (04-Feb-2026)
DC / DC Converter Type
SIP
Output Power Max
1W
Output Voltage - Output 1
5V
Output Voltage - Output 2
Output Regulation
Regulated
Input Voltage DC Nom
12V
Width
6.15mm
DC / DC Converter Mounting
Through Hole
Input Voltage DC Min
11.4V