Manufacturer Part NoAC1206FR-07158RL
Newark Part No.
Full Reel59AK3376
Re-Reel59AK1256
Cut Tape59AK1256
Product RangeAC Series
Technical Datasheet
Resistance158ohm
Resistance Tolerance± 1%
Power Rating250mW
Resistor Case / Package1206 [3216 Metric]
Resistor TechnologyThick Film
Resistor TypeGeneral Purpose
Product RangeAC Series
Temperature Coefficient± 100ppm/°C
Voltage Rating200V
Product Length3.1mm
Product Width1.6mm
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max155°C
QualificationAEC-Q200
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Product Overview
- AEC-Q200 qualified
- Resistance is 158ohm
- Resistance tolerance is ±1%
- 1206 [3216 Metric] resistor case
- Halogen free epoxy
- Voltage rating is 200V and 250mW power rating
- Operating temperature range from -55 to 155°C
- High moisture resistance
- Highly reliable electrode construction
- ESD protection up to 2KV (HBM) and reduce environmentally hazardous waste
Technical Specifications
Resistance
158ohm
Power Rating
250mW
Resistor Technology
Thick Film
Product Range
AC Series
Voltage Rating
200V
Product Width
1.6mm
Operating Temperature Max
155°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Resistance Tolerance
± 1%
Resistor Case / Package
1206 [3216 Metric]
Resistor Type
General Purpose
Temperature Coefficient
± 100ppm/°C
Product Length
3.1mm
Operating Temperature Min
-55°C