Manufacturer Part NoTHN 10-7210UIR
Newark Part No.03AM8311
Product RangeTHN 10UIR Series
Your Part Number
18 In Stock
Need more?
Delivery in 2-4 Business Days(UK stock)
Order before 8pm EST standard shipping
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerTRACO POWER
Newark Part No.03AM8311
Product RangeTHN 10UIR Series
Power Supply ApplicationsITE, Industrial & Railway
DC / DC Converter TypeDIP
Input Ratio12:1
Output Power Max10W
No. of Outputs1 Output
Output Voltage - Output 13.3VDC
Output Current - Output 13A
Output Voltage - Output 2-
Output Current - Output 2-
Output Regulation-
Isolation Voltage3kV
Input Voltage DC Nom72V
DC / DC Converter Output TypeFixed
Width25.4mm
Height9.9mm
Depth25.4mm
Input Voltage DC Min14V
Input Voltage DC Max160V
SVHCNo SVHC (16-Jul-2019)
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE, Industrial & Railway
Input Ratio
12:1
No. of Outputs
1 Output
Output Current - Output 1
3A
Output Current - Output 2
Isolation Voltage
3kV
DC / DC Converter Output Type
Fixed
Height
9.9mm
Input Voltage DC Min
14V
Product Range
THN 10UIR Series
DC / DC Converter Type
DIP
Output Power Max
10W
Output Voltage - Output 1
3.3VDC
Output Voltage - Output 2
Output Regulation
Input Voltage DC Nom
72V
Width
25.4mm
Depth
25.4mm
Input Voltage DC Max
160V