Manufacturer Part NoSCS120PW24
Newark Part No.80K8512
Product RangeSCS120PW Series
Your Part Number
No Longer Available
Product Information
ManufacturerTDK-LAMBDA
Manufacturer Part NoSCS120PW24
Newark Part No.80K8512
Product RangeSCS120PW Series
Technical Datasheet
Power Supply ApplicationsITE
No. of Outputs1 Output
Output Power Max120W
Power Rating (Forced Cooling)-
Power Rating (Convection Cooling)120W
Input Voltage VAC90V AC to 264V AC
Power Supply Output TypeFixed
Output Voltage - Output 124V
Output Current - Output 15A
Output Voltage - Output 2-
Output Current - Output 2-
Output Voltage - Output 3-
Input Voltage AC Min90V
Input Voltage AC Max264V
Output Current - Output 3-
Output Voltage - Output 4-
Output Current - Output 4-
SVHCNo SVHC (15-Jan-2018)
Alternatives for SCS120PW24
2 Products Found
Product Overview
The SCS120PW24 is a 1-output 120W open-frame AC/DC Power Supply with fixed output voltage and convection cooling. It offers overvoltage and overcurrent safety protections.
- Low profile
- Industry standard footprint
- 1% Ripple and noise
- ±0.05%/°C Temperature coefficient
Applications
Power Management, Industrial, Test & Measurement, Communications & Networking
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE
Output Power Max
120W
Power Rating (Convection Cooling)
120W
Power Supply Output Type
Fixed
Output Current - Output 1
5A
Output Current - Output 2
Input Voltage AC Min
90V
Output Current - Output 3
Output Current - Output 4
SVHC
No SVHC (15-Jan-2018)
No. of Outputs
1 Output
Power Rating (Forced Cooling)
Input Voltage VAC
90V AC to 264V AC
Output Voltage - Output 1
24V
Output Voltage - Output 2
Output Voltage - Output 3
Input Voltage AC Max
264V