Manufacturer Part NoSTGW30NC60WD
Newark Part No.26M3562
Your Part Number
100 In Stock
Need more?
Same day shipping
Order before 8pm EST standard shipping
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerSTMICROELECTRONICS
Newark Part No.26M3562
Technical Datasheet
DC Collector Current60A
Continuous Collector Current60A
Collector Emitter Saturation Voltage2.5V
Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on)2.5V
Power Dissipation Pd200W
Power Dissipation200W
Collector Emitter Voltage Max600V
Collector Emitter Voltage V(br)ceo600V
Transistor Case StyleTO-247
No. of Pins3Pins
Operating Temperature Max150°C
Transistor MountingThrough Hole
Product Range-
MSL-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Product Overview
The STGW30NC60WD is a 600V Ultra Fast IGBT that utilizes the advanced Power MESH™ process resulting in an excellent trade-off between switching performance and low on-state behaviour. The IGBT is ideal for use in HF, SMPS and PFC in both hard switch and resonant topologies. Improved switch-off energy spread versus increasing temperature result in reduced switching losses.
- High frequency operation
- Lower CRES/CIES ratio (no cross-conduction susceptibility)
- Very soft ultra fast recovery anti-parallel diode
- Low VCE (sat) for reduced conduction losses
- Tight parameter distribution for design simplification and easy paralleling
Applications
Motor Drive & Control, Power Management
Technical Specifications
DC Collector Current
60A
Collector Emitter Saturation Voltage
2.5V
Power Dissipation Pd
200W
Collector Emitter Voltage Max
600V
Transistor Case Style
TO-247
Operating Temperature Max
150°C
Product Range
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Continuous Collector Current
60A
Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on)
2.5V
Power Dissipation
200W
Collector Emitter Voltage V(br)ceo
600V
No. of Pins
3Pins