Manufacturer Part NoERJ-2GEJ100X
Newark Part No.97W7131
Product RangeERJ-2GE Series
Your Part Number
Available to Order
Manufacturer Standard Lead Time: 58 week(s)
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each (Supplied on Full Reel)
Minimum: 50000
Multiple: 10000
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerPANASONIC
Newark Part No.97W7131
Product RangeERJ-2GE Series
Technical Datasheet
Resistance10ohm
Resistor Case / Package0402 [1005 Metric]
Power Rating100mW
Resistor TechnologyThick Film
Resistor TypeGeneral Purpose
Resistance Tolerance± 5%
Temperature Coefficient± 200ppm/°C
Voltage Rating50V
Product Length1.02mm
Product Width0.5mm
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max155°C
QualificationAEC-Q200
SVHCNo SVHC (17-Jan-2022)
Product Overview
ERJ-2GEJ100X is an ERJ 2G series ERJ type thick film chip resistor.
- Small size and lightweight, AEC-Q200 Grade 0 compliant
- High reliability, metal glaze thick film resistive element and three layers of electrodes
- Suitable for both reflow and flow soldering
- IEC 60115-8, JIS C 5201-8, JEITA RC-2134C reference standard
- Operating temperature range from -55 to 155°C
- 100mW power rating
- 0.039inch product length, 0.019inch product width
- 10 ohm resistance, ±5% resistance tolerance
- 0402 (1005 metric) resistor case / package
- Temperature coefficient is ±200ppm/K, 50V voltage rating
Technical Specifications
Resistance
10ohm
Power Rating
100mW
Resistor Type
General Purpose
Resistance Tolerance
± 5%
Voltage Rating
50V
Product Width
0.5mm
Operating Temperature Max
155°C
SVHC
No SVHC (17-Jan-2022)
Resistor Case / Package
0402 [1005 Metric]
Resistor Technology
Thick Film
Product Range
ERJ-2GE Series
Temperature Coefficient
± 200ppm/°C
Product Length
1.02mm
Operating Temperature Min
-55°C