The 0466.500NR is a 0.5A/63V very fast acting surface mount Fuse with advanced high temperature substrate body, 100% tin plated over nickel over copper termination and conformal coating element cover. The 466-series small (1206 size) thin-film device is designed for secondary protection of circuits used in space constrained applications. Alloy-based element construction provides superior inrush withstand characteristics (I²t) over ceramic or glass-based 1206 chip fuse products. Flat top surface for pick-and-place operations. Product is marked on top surface with code to allow amperage rating identification without testing. Low profile for height sensitive applications. This fuse is compatible with lead-free solders and higher temperature profiles.
- Alloy based element construction
- Flat top surface for pick-and-place operations
- Low profile for height sensitive applications
- 158.47mV Nominal voltage drop
- 0.0792W Nominal power dissipation
- 0.248Ω Nominal cold resistance
- -55 to 90°C Operating temperature range
Applications
Safety, Portable Devices, Consumer Electronics, Computers & Computer Peripherals
Technical Specifications
500mA
63VAC
1206 [3216 Metric]
50A
No SVHC (25-Jun-2020)
Very Fast Acting
63VDC
466 Series
50A