MCL1608V1-1R8-R
Multilayer Inductor, 1.8 µH, 400 mohm, 55 MHz, 120 mA, 0603 [1608 Metric], MCL1608V1 Series
Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
ManufacturerEATON ELECTRONICS
Manufacturer Part NoMCL1608V1-1R8-R
Newark Part No.
Full Reel41AH6477
Re-Reel41AH6476
Cut Tape41AH6476
Product RangeMCL1608V1 Series
Your Part Number
Available to Order
Manufacturer Standard Lead Time: 13 week(s)
Packaging Options
| Packaging Type | Quantity | Unit Price: | Total |
|---|---|---|---|
Cut Tape & Re-Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Full Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerEATON ELECTRONICS
Newark Part No.
Full Reel41AH6477
Re-Reel41AH6476
Cut Tape41AH6476
Product RangeMCL1608V1 Series
Technical Datasheet
Inductance1.8µH
DC Resistance Max400mohm
Self Resonant Frequency55MHz
DC Current Rating120mA
Inductor Case / Package0603 [1608 Metric]
Inductor Case Style0603 [1608 Metric]
Inductance Tolerance± 20%
Inductor ConstructionUnshielded
Core Material-
Product Length1.6mm
Product Width0.8mm
Product Height0.8mm
SVHCNo SVHC (17-Jan-2022)
Technical Specifications
Inductance
1.8µH
Product Range
MCL1608V1 Series
DC Current Rating
120mA
Inductor Case Style
0603 [1608 Metric]
Inductor Construction
Unshielded
Product Length
1.6mm
Product Height
0.8mm
DC Resistance Max
400mohm
Self Resonant Frequency
55MHz
Inductor Case / Package
0603 [1608 Metric]
Inductance Tolerance
± 20%
Core Material
Product Width
0.8mm