MCL1005-100-R
Multilayer Inductor, 10 nH, 400 mohm, 3.2 GHz, 300 mA, 0402 [1005 Metric], MCL1005 Series
Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
ManufacturerEATON ELECTRONICS
Manufacturer Part NoMCL1005-100-R
Newark Part No.41AH6361
Product RangeMCL1005 Series
Your Part Number
Available to Order
Manufacturer Standard Lead Time: 15 week(s)
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each (Supplied on Full Reel)
Minimum: 10000
Multiple: 10000
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerEATON ELECTRONICS
Newark Part No.41AH6361
Product RangeMCL1005 Series
Technical Datasheet
Inductance10nH
DC Resistance Max400mohm
Self Resonant Frequency3.2GHz
DC Current Rating300mA
Inductor Case Style0402 [1005 Metric]
Inductor Case / Package0402 [1005 Metric]
Inductance Tolerance± 5%
Inductor ConstructionUnshielded
Core Material-
Product Length1mm
Product Width0.5mm
Product Height0.5mm
SVHCNo SVHC (17-Jan-2022)
Technical Specifications
Inductance
10nH
DC Resistance Max
400mohm
DC Current Rating
300mA
Inductor Case / Package
0402 [1005 Metric]
Inductor Construction
Unshielded
Product Length
1mm
Product Height
0.5mm
Product Range
MCL1005 Series
Self Resonant Frequency
3.2GHz
Inductor Case Style
0402 [1005 Metric]
Inductance Tolerance
± 5%
Core Material
Product Width
0.5mm