Manufacturer Part NoERJ8ENF2212V
Newark Part No.
Full Reel97W7742
Cut Tape65T8861
Product RangeERJ-8EN Series
Your Part Number
23,055 In Stock
Need more?
Same day shipping
Order before 8pm EST standard shipping
Packaging Options
| Packaging Type | Quantity | Unit Price: | Total |
|---|---|---|---|
Cut Tape
| Quantity | Price |
|---|---|
Full Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerPANASONIC
Newark Part No.
Full Reel97W7742
Cut Tape65T8861
Product RangeERJ-8EN Series
Technical Datasheet
Resistance22.1kohm
Resistance Tolerance± 1%
Power Rating250mW
Resistor Case / Package1206 [3216 Metric]
Resistor TechnologyThick Film
Resistor TypePrecision
Temperature Coefficient± 100ppm/°C
Voltage Rating200V
Product Length3.2mm
Product Width1.6mm
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max155°C
Qualification-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Product Overview
ERJ8ENF2212V is an ERJ-8EN series, small size and lightweight, precision thick film chip resistor.
- Resistance value is 22.1kohm
- 1206 [3216 Metric] resistor case size
- Temperature coefficient is ±100ppm/K
- Voltage rating is 200V, power rating is 250mW
- High reliability, metal glaze thick film resistive element and three layers of electrodes
- Compatible with placement machines
- Suitable for both reflow and flow soldering
- Low resistance tolerance
- Reference standard : IEC 60115-8, JIS C 5201-8, JEITA RC-2134C
- AEC-Q200 compliant
Technical Specifications
Resistance
22.1kohm
Power Rating
250mW
Resistor Technology
Thick Film
Product Range
ERJ-8EN Series
Voltage Rating
200V
Product Width
1.6mm
Operating Temperature Max
155°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Resistance Tolerance
± 1%
Resistor Case / Package
1206 [3216 Metric]
Resistor Type
Precision
Temperature Coefficient
± 100ppm/°C
Product Length
3.2mm
Operating Temperature Min
-55°C