Alternatives for C300KR25E
1 Product Found
Product Overview
The C300KR25E is a 0.25Ω Corrib® fixed vitreous enamel Power Resistor ideal for applications involving high currents at very low resistance values. This large heavy-duty resistor is designed to withstand frequent start-stop cycles characteristic of motor starting, dynamic braking and other similar applications. To accelerate cooling, the wire is securely fused to the ceramic core by the protective vitreous enamel coating to improve durability. Corrib® resistor is hollow-core units which can be securely fastened to chassis surfaces with thru bolts and brackets. It is designed for equipment requiring low resistance loads at low ohmic values and high current capacity.
- Corribs® are manufactured with corrugated resistive wire
- Ribbed construction aids in rapid cooling
- Especially constructed for motor starting, dynamic braking
- Tubular ceramic core
- High Power Resistor
Technical Specifications
0.25ohm
300W
Solder Lug
Wirewound
High Power
215.9mm
No SVHC (27-Jun-2024)
Corrib 280 Series
± 10%
± 400ppm/°C