Manufacturer Part NoBZV55-C10,115
Newark Part No.
Re-Reel96K7260
Cut Tape96K7260
Product RangeBZV55
Technical Datasheet
Zener Voltage Nom10V
Power Dissipation500mW
Diode Case StyleSOD-80C
No. of Pins2Pins
Operating Temperature Max200°C
Diode MountingSurface Mount
Product RangeBZV55
Qualification-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Alternatives for BZV55-C10,115
3 Products Found
Product Overview
- 0.9V at 10mA Forward voltage
- 250mA Forward current
Technical Specifications
Zener Voltage Nom
10V
Diode Case Style
SOD-80C
Operating Temperature Max
200°C
Product Range
BZV55
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Power Dissipation
500mW
No. of Pins
2Pins