Manufacturer Part No0FLU011.T
Newark Part No.22C6628
Product RangeFLU Series
Your Part Number
69 In Stock
Need more?
Same day shipping
Order before 8pm EST standard shipping
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerLITTELFUSE
Manufacturer Part No0FLU011.T
Newark Part No.22C6628
Product RangeFLU Series
Technical Datasheet
Fuse Current11A
Voltage Rating VAC1kV
Voltage Rating VDC1kV
Fuse Size Metric10mm x 38mm
Fuse Size Imperial13/32" x 1-1/2"
Blow CharacteristicFast Acting
SVHCTo Be Advised
Product Overview
The 0FLU011.T is a FLU-series 11A 1000VAC/DC fast acting cartridge and socket Fuse with axial leaded terminals. This fuse is designed specifically for the protection of multimeters.
- 20kA Interrupting rating
Applications
Safety
Technical Specifications
Product Range
FLU Series
Voltage Rating VAC
1kV
Fuse Size Metric
10mm x 38mm
Blow Characteristic
Fast Acting
Fuse Current
11A
Voltage Rating VDC
1kV