- Capacitance is 0.027µF
- Capacitance tolerance is ±10%
- 50V DC rated voltage
- 100% pure matte tin-plated termination finish allowing for excellent solderability
- Operating temperature range from -55 to 125°C
- Non-polar device, minimizing installation concerns
Technical Specifications
0.027µF
1206 [3216 Metric]
X7R
3.2mm
Standard Terminal
125°C
MSL 1 - Unlimited
50V
± 10%
C Series KEMET
1.6mm
-55°C