Manufacturer Part No5110F5-5V
Newark Part No.93K6786
Product Range5110F Series
Your Part Number
Available to Order
Manufacturer Standard Lead Time: 20 week(s)
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 200
Multiple: 100
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerVCC / VISUAL COMMUNICATIONS COMPANY
Manufacturer Part No5110F5-5V
Newark Part No.93K6786
Product Range5110F Series
Technical Datasheet
LED ColorGreen
Operating Voltage5VDC
Mounting Hole Dia4.01mm
Forward Current If10mA
Luminous Intensity8mcd
IP / NEMA RatingNot Rated
Product Range5110F Series
SVHCNo SVHC (21-Jan-2025)
Product Overview
The 5110F5-5V is a 5V panel-mount green LED Indicator Light with diffused lens allows wide angle viewing. Built -in chip resistor operates directly off 5 and 12V supply, no external resistor needed. The 5110F series LED indicator will snap-fit into 0.155/0.158-inch hole in panels, 0.031/0.062-inch thick. It is supplied with 6-inch 24AWG wire leads, 0.25-inch stripped. Housing is made of black nylon.
- Red lead anode (+)
Applications
LED Lighting
Technical Specifications
LED Color
Green
Mounting Hole Dia
4.01mm
Luminous Intensity
8mcd
Product Range
5110F Series
Operating Voltage
5VDC
Forward Current If
10mA