Manufacturer Part NoMP930-100-1%
Newark Part No.02H2380
Product RangeKool-Pak MP900 Series
Your Part Number
2,332 In Stock
Need more?
Same day shipping
Order before 8pm EST standard shipping
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerCADDOCK
Newark Part No.02H2380
Technical Datasheet
Resistance100ohm
Power Rating30W
Resistance Tolerance± 1%
Resistor Case / PackageTO-220
Voltage Rating250V
Resistor TechnologyThick Film
Temperature Coefficient-20ppm/°C to +80ppm/°C
Resistor TypeHigh Power
Product Diameter-
Product Length10.41mm
Product Width3.18mm
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max150°C
Qualification-
SVHCNo SVHC (27-Jun-2024)
Product Overview
- Non-inductive design
- Solderable terminals
- High Power Resistor
Technical Specifications
Resistance
100ohm
Power Rating
30W
Resistor Case / Package
TO-220
Resistor Technology
Thick Film
Resistor Type
High Power
Product Length
10.41mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Product Range
Kool-Pak MP900 Series
Resistance Tolerance
± 1%
Voltage Rating
250V
Temperature Coefficient
-20ppm/°C to +80ppm/°C
Product Diameter
Product Width
3.18mm
Operating Temperature Max
150°C
SVHC
No SVHC (27-Jun-2024)
Technical Docs (1)
Alternatives for MP930-100-1%