Manufacturer Part NoJPS130PS12
Newark Part No.72K8674
Product RangeJPS130 Series
Your Part Number
7 In Stock
Need more?
Same day shipping
Order before 8pm EST standard shipping
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerXP POWER
Manufacturer Part NoJPS130PS12
Newark Part No.72K8674
Product RangeJPS130 Series
Technical Datasheet
Power Supply ApplicationsITE
No. of Outputs1 Output
Output Power Max130W
Power Rating (Forced Cooling)130W @ 18CFM
Power Rating (Convection Cooling)100W
Input Voltage VAC90V AC to 264V AC
Power Supply Output TypeAdjustable, Fixed
Output Voltage - Output 112V
Output Current - Output 19A
Output Voltage - Output 2-
Output Current - Output 2-
Output Voltage - Output 3-
Input Voltage AC Min90V
Input Voltage AC Max264V
Output Current - Output 3-
Output Voltage - Output 4-
Output Current - Output 4-
SVHCNo SVHC (15-Jan-2018)
Product Overview
The JPS130PS12 is a 12V/130W open frame Power Supply with medical approval. Convection-cooling, 100W, with 18CFM airflow and single output, no minimum load required. Adjustable, fixed output power supply.
- High Efficiency up to 90%
- Medical Approval (JPS130M Versions)
- 3” x 5” Footprint
- 100 W Convectioncooled
- 130 W Forcedcooled
- Single & Multi Outputs
Applications
Power Management, Medical
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE
Output Power Max
130W
Power Rating (Convection Cooling)
100W
Power Supply Output Type
Adjustable, Fixed
Output Current - Output 1
9A
Output Current - Output 2
Input Voltage AC Min
90V
Output Current - Output 3
Output Current - Output 4
SVHC
No SVHC (15-Jan-2018)
No. of Outputs
1 Output
Power Rating (Forced Cooling)
130W @ 18CFM
Input Voltage VAC
90V AC to 264V AC
Output Voltage - Output 1
12V
Output Voltage - Output 2
Output Voltage - Output 3
Input Voltage AC Max
264V