Manufacturer Part NoTPP 150-128A-J
Newark Part No.73AC5801
Product RangeTPP 150A-J Series
Your Part Number
Available to Order
Manufacturer Standard Lead Time: 23 week(s)
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerTRACO POWER
Newark Part No.73AC5801
Product RangeTPP 150A-J Series
Technical Datasheet
Power Supply ApplicationsMedical
Output Power Max150W
No. of Outputs1 Output
Power Rating (Forced Cooling)150W @ 10CFM
Power Rating (Convection Cooling)-
Input Voltage VAC85V AC to 264V AC
Power Supply Output TypeAdjustable, Fixed
Output Voltage - Output 128V
Output Current - Output 13.93A
Output Voltage - Output 2-
Output Current - Output 2-
Input Voltage AC Min85V
Output Voltage - Output 3-
Output Current - Output 3-
Input Voltage AC Max264V
Output Voltage - Output 4-
Output Current - Output 4-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Technical Specifications
Power Supply Applications
Medical
No. of Outputs
1 Output
Power Supply Output Type
Adjustable, Fixed
Output Current - Output 1
3.93A
Output Current - Output 2
Output Voltage - Output 3
Input Voltage AC Max
264V
Output Current - Output 4
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Output Power Max
150W
Power Rating (Forced Cooling)
150W @ 10CFM
Input Voltage VAC
85V AC to 264V AC
Output Voltage - Output 1
28V
Output Voltage - Output 2
Input Voltage AC Min
85V