Manufacturer Part NoTIM 3.5-0922SM
Newark Part No.73AC5580
Product RangeTIM 3.5SM
Your Part Number
Available to Order
Manufacturer Standard Lead Time: 22 week(s)
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 10
Multiple: 10
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerTRACO POWER
Newark Part No.73AC5580
Product RangeTIM 3.5SM
Technical Datasheet
Power Supply ApplicationsMedical
DC / DC Converter Type-
Input Ratio3:1
Output Power Max3.5W
No. of Outputs2 Output
Output Voltage - Output 112V
Output Current - Output 1146mA
Output Voltage - Output 2-12V
Output Current - Output 2146mA
Output Regulation-
Isolation Voltage5kV
Input Voltage DC Nom9V
DC / DC Converter Output TypeFixed
Width14.4mm
Height10.5mm
DC / DC Converter MountingSurface Mount Device
Depth24.3mm
Input Voltage DC Min4.5V
Input Voltage DC Max12V
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Technical Specifications
Power Supply Applications
Medical
Input Ratio
3:1
No. of Outputs
2 Output
Output Current - Output 1
146mA
Output Current - Output 2
146mA
Isolation Voltage
5kV
DC / DC Converter Output Type
Fixed
Height
10.5mm
Depth
24.3mm
Input Voltage DC Max
12V
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
DC / DC Converter Type
Output Power Max
3.5W
Output Voltage - Output 1
12V
Output Voltage - Output 2
Output Regulation
Input Voltage DC Nom
9V
Width
14.4mm
DC / DC Converter Mounting
Surface Mount Device
Input Voltage DC Min
4.5V