Manufacturer Part NoTEN 30-4813WIN
Newark Part No.51R4922
Technical Datasheet
Power Supply ApplicationsITE
DC / DC Converter TypeDIP
Input Ratio4:1
Output Power Max30W
No. of Outputs1 Output
Output Voltage - Output 115V
Output Current - Output 12A
Output Voltage - Output 2-
Output Current - Output 2-
Output Regulation-
Isolation Voltage1.5kV
Input Voltage DC Nom48V
DC / DC Converter Output TypeFixed
Width25.4mm
Height10.2mm
DC / DC Converter MountingThrough Hole
Depth50.8mm
Input Voltage DC Min18V
Input Voltage DC Max75V
Product Range-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Product Overview
The TEN 30-4813WIN is a high performance 30W DC-DC Converter Module featuring ultra wide 4:1 input voltage range 18 to 75VDC in a compact low profile case with industry-standard footprint. Standard features include 15VDC/2A output, remote ON/OFF, output voltage trimming, overvoltage protection, under-voltage lockout, over temperature and short-circuit protection. This device is suitable for use in battery operated equipment and many applications where isolated, tightly regulated voltages are required and space is limited on the PCB.
- Adjustable output voltage
- 1500VDC I/O isolation voltage
- 91% Typical efficiency
- 48VDC Nominal input voltage
Applications
Communications & Networking, Consumer Electronics
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE
Input Ratio
4:1
No. of Outputs
1 Output
Output Current - Output 1
2A
Output Current - Output 2
Isolation Voltage
1.5kV
DC / DC Converter Output Type
Fixed
Height
10.2mm
Depth
50.8mm
Input Voltage DC Max
75V
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
DC / DC Converter Type
DIP
Output Power Max
30W
Output Voltage - Output 1
15V
Output Voltage - Output 2
Output Regulation
Input Voltage DC Nom
48V
Width
25.4mm
DC / DC Converter Mounting
Through Hole
Input Voltage DC Min
18V