T3RC0120-UM
Current Probe, 34Hz to 30MHz, 1m Cable, BNC, Flexible Cord Probe, 120 A
Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
ManufacturerTELEDYNE LECROY
Manufacturer Part NoT3RC0120-UM
Newark Part No.07AM8865
Product RangeT3RC Series
Your Part Number
1 In Stock
Need more?
Same day shipping
Order before 8pm EST standard shipping
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerTELEDYNE LECROY
Newark Part No.07AM8865
Product RangeT3RC Series
Technical Datasheet
Meter Side ConnectorBNC
Probe Side ConnectorFlexible Cord Probe
Current Range Max120A
Current Range Min-
For Use WithTeledyne Test Tools Oscilloscopes, Teledyne LeCroy Oscilloscopes
SVHCTo Be Advised
Product Overview
T3RC0120-UM is an AC current probe. It features smallest cross section sense coil at only 1.7mm. This ideally lends itself to embedded power applications where it’s necessary to probe around the leg of power components such as inductors, capacitors or small switching devices as small as a TO220 MOSFET.
- Bandwidth: 34Hz to 30MHz
- 50 mV/A sensitivity, 120A peak current
- 2.5mV rms maximum noise, 20 attenuation ratio
- 80mm coil circumference, 1.7mm coil thickness
- 1m cable length (coil to electronics)
- Calibrated to ±0.2% reading with conductor central in the coil loop
- Connect to a wall plug or use with batteries
- Low loading of the circuit under test
- Use without modification to the DUT
Contents
AC current probe, Set of batteries, A power line adapter, A BNC cable, A storage box.
Technical Specifications
Meter Side Connector
BNC
Current Range Max
120A