Manufacturer Part NoAWN8-5-18ESS
Newark Part No.78X4132
Product RangeAWN
Also Known AsCDM8809SL
Technical Datasheet
Enclosure TypeSmall
Enclosure MaterialExtruded Aluminium
External Height - Metric45.8mm
External Width - Metric80.8mm
External Depth - Metric175mm
IP RatingIP67
IP RatingIP67
Body ColorSilver
NEMA Rating-
External Height - Imperial1.8"
External Width - Imperial3.18"
External Depth - Imperial6.89"
Product RangeAWN
SVHCNo SVHC (21-Jan-2025)
ConfigurableNo
Product Overview
- EMI shielded
- PCB or chassis are horizontally mountable by sliding into grooved inner body frame
- -40 to 105°C Operating temperature range
Applications
Industrial, Test & Measurement, HVAC
Contents
Enclosure, Rubber feet, IP67 Gasket, 4x Steel screws, Lid and Base.
Technical Specifications
Enclosure Type
Small
External Height - Metric
45.8mm
External Depth - Metric
175mm
IP Rating
IP67
NEMA Rating
External Width - Imperial
3.18"
Product Range
AWN
Configurable
No
Enclosure Material
Extruded Aluminium
External Width - Metric
80.8mm
IP Rating
IP67
Body Color
Silver
External Height - Imperial
1.8"
External Depth - Imperial
6.89"