Manufacturer Part NoLC1D12F7
Newark Part No.79C9500
Product RangeTeSys Deca Series
Your Part Number
1 In Stock
3 more incoming. You can reserve stock now
Same day shipping
Order before 8pm EST standard shipping
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerSCHNEIDER ELECTRIC
Manufacturer Part NoLC1D12F7
Newark Part No.79C9500
Product RangeTeSys Deca Series
Technical Datasheet
Load Current Inductive12A
Relay MountingDIN Rail
Operating Voltage110VAC
Contact Configuration3PST-NO
No. of Poles3 Pole
Switching Power AC35.5kW
Switching Current AC125A
Coil Voltage VAC Nom110V
Coil Voltage VDC Nom-
Switching Power AC12hp
Load Current Resistive25A
Switching Current AC312A
SVHCNo SVHC (15-Jan-2018)
Product Overview
- AC-1 and AC-3 utilization category
- Rated operational voltage of 690VAC at 25Hz to 400Hz and 300VDC for power circuit
- Rated operational current of 25A at ≤440VAC (AC-1) & 12A at ≤440VAC (AC-3) for power circuit
- 4kW at 415VAC to 440VAC, 50Hz/60Hz Motor power
- 110VAC at 50Hz/60Hz Control circuit voltage
- UL94V-1 Flammability rating
- -5 to 60°C Ambient operating temperature range
- IP2x front face conforming to IEC 60529 standard protection rating
- 1.56W (AC-1) and 0.36W (AC-3) Power dissipation per pole
- Rated breaking capacity of 250A at 440V for power circuit conforming to IEC 60947 standard
Applications
Automation & Process Control, Motor Drive & Control, Industrial
Technical Specifications
Load Current Inductive
12A
Operating Voltage
110VAC
No. of Poles
3 Pole
Switching Current AC1
25A
Coil Voltage VDC Nom
Load Current Resistive
25A
Product Range
TeSys Deca Series
Relay Mounting
DIN Rail
Contact Configuration
3PST-NO
Switching Power AC3
5.5kW
Coil Voltage VAC Nom
110V
Switching Power AC1
2hp
Switching Current AC3
12A