Manufacturer Part NoEEUHD1V222
Newark Part No.62W8162
Product RangeHD Series
Technical Datasheet
Capacitance2200µF
Voltage(DC)35V
Capacitance Tolerance± 20%
Capacitor TerminalsRadial Leaded
Lifetime @ Temperature2000 hours @ 105°C
PolarityPolar
Capacitor Case / PackageRadial Leaded
Lead Spacing5mm
Product Diameter12.5mm
Product Length-
Product Width-
Product Height25mm
Product RangeHD Series
ESR-
Ripple Current1.26A
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max105°C
QualificationAEC-Q200
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Alternatives for EEUHD1V222
1 Product Found
Product Overview
- 1260mA RMS at 120Hz/+105°C Ripple current
Technical Specifications
Capacitance
2200µF
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
2000 hours @ 105°C
Capacitor Case / Package
Radial Leaded
Product Diameter
12.5mm
Product Width
Product Range
HD Series
Ripple Current
1.26A
Operating Temperature Max
105°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Voltage(DC)
35V
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Polarity
Polar
Lead Spacing
5mm
Product Length
Product Height
25mm
ESR
Operating Temperature Min
-55°C