Manufacturer Part NoEEUFC1H680
Newark Part No.85Y5105
Product RangeFC Series
Technical Datasheet
Capacitance68µF
Voltage(DC)50V
Capacitance Tolerance± 20%
Capacitor TerminalsPC Pin
Lifetime @ Temperature2000 hours @ 105°C
PolarityPolar
Capacitor Case / PackageRadial Leaded
Lead Spacing3.5mm
Product Diameter8mm
Product Length-
Product Width-
Product Height11.5mm
Product RangeFC Series
ESR-
Ripple Current485mA
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max105°C
QualificationAEC-Q200
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Product Overview
EEUFC1H680 is a FC-A series radial lead type, aluminum electrolytic capacitor.
- Endurance is 105°C 1000h to 5000h
- Low impedance
- 68uF capacitance, ±20% capacitance tolerance
- 0.137inch lead spacing
- Operating temperature range from -55 to 105°C
- 0.314inch product diameter
- 0.452inch product height
- 485mA ripple current
- 50VDC voltage rating
- AEC-Q200 compliant
Technical Specifications
Capacitance
68µF
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
2000 hours @ 105°C
Capacitor Case / Package
Radial Leaded
Product Diameter
8mm
Product Width
Product Range
FC Series
Ripple Current
485mA
Operating Temperature Max
105°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Voltage(DC)
50V
Capacitor Terminals
PC Pin
Polarity
Polar
Lead Spacing
3.5mm
Product Length
Product Height
11.5mm
ESR
Operating Temperature Min
-55°C