Manufacturer Part NoEEHZK1V331P
Newark Part No.
Full Reel68AH0008
Re-Reel85AK4382
Cut Tape85AK4382
Product RangeZK Series
Technical Datasheet
Capacitance330µF
Voltage(DC)35V
ESR0.02ohm
Lifetime @ Temperature4000 hours @ 125°C
Product Diameter10mm
Product Length-
Product Width-
Product Height10.2mm
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max125°C
Product RangeZK Series
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Product Overview
- Capacitance is 330µF with ±20% tolerance
- 0.02ohm ESR
- 1000hours at 125°C endurance (extremely high endurance ratings)
- Operating temperature range from -55°C to 125°C
- Voltage(DC) is 35V
- 10mm product diameter
- AEC-Q200 compliant
- High-temperature lead-free reflow
- High capacitance, high ripple current compared with ZC series
- Characteristics dependencies in frequency and low temperature are as small as polymer type
Technical Specifications
Capacitance
330µF
ESR
0.02ohm
Product Diameter
10mm
Product Width
Operating Temperature Min
-55°C
Product Range
ZK Series
Voltage(DC)
35V
Lifetime @ Temperature
4000 hours @ 125°C
Product Length
Product Height
10.2mm
Operating Temperature Max
125°C