Manufacturer Part NoEEHZK1V101XP
Newark Part No.
Full Reel68AH9752
Re-Reel06AC4013
Cut Tape06AC4013
Product RangeZK Series
Technical Datasheet
Capacitance100µF
Voltage(DC)35V
ESR0.035ohm
Lifetime @ Temperature4000 hours @ 125°C
Product Diameter6.3mm
Product Height7.7mm
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max125°C
Product RangeZK Series
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Product Overview
- Capacitance is 100µF with ±20% tolerance
- 0.035ohm ESR
- 1000hours at 125°C endurance (extremely high endurance ratings)
- Operating temperature range from -55°C to 125°C
- Voltage(DC) is 35V
- 6.3mm product diameter
- AEC-Q200 compliant
- High-temperature lead-free reflow
- High capacitance, high ripple current compared with ZC series
- Characteristics dependencies in frequency and low temperature are as small as polymer type
Technical Specifications
Capacitance
100µF
ESR
0.035ohm
Product Diameter
6.3mm
Operating Temperature Min
-55°C
Product Range
ZK Series
Voltage(DC)
35V
Lifetime @ Temperature
4000 hours @ 125°C
Product Height
7.7mm
Operating Temperature Max
125°C