Manufacturer Part No16SVPE180M
Newark Part No.
Full Reel47AC6736
Re-Reel86Y9793
Cut Tape86Y9793
Product RangeOS-CON SVPE Series
Your Part Number
584 In Stock
Need more?
293 Delivery in 1-3 Business Days(US stock)
291 Delivery in 2-4 Business Days(UK stock)
Order before 8pm EST Standard Shipping
Packaging Options
| Packaging Type | Quantity | Unit Price: | Total |
|---|---|---|---|
Cut Tape & Re-Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Full Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerPANASONIC
Manufacturer Part No16SVPE180M
Newark Part No.
Full Reel47AC6736
Re-Reel86Y9793
Cut Tape86Y9793
Technical Datasheet
Capacitance180µF
Voltage(DC)16V
Capacitor Case / PackageRadial Can - SMD
ESR0.011ohm
Lifetime @ Temperature2000 hours @ 105°C
Capacitance Tolerance± 20%
Capacitor MountingSurface Mount
Capacitor TerminalsSolder
Ripple Current4.46A
Product Diameter6.3mm
Product Length-
Product Width-
Product Height9.9mm
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max105°C
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Product Overview
- Capacitance is 180µF with ±20% tolerance
- 0.011ohm ESR
- 2000hours at 105°C endurance
- Operating temperature range from -55°C to 105°C
- 4.46A ripple current
- Voltage(DC) is 16V
- 9.9mm x 6.3mm product height x product diameter
- Very low ESR
- High temperature reflow solder capable
- Highly stable temperature characteristics
Technical Specifications
Capacitance
180µF
Capacitor Case / Package
Radial Can - SMD
Lifetime @ Temperature
2000 hours @ 105°C
Capacitor Mounting
Surface Mount
Ripple Current
4.46A
Product Length
Product Height
9.9mm
Operating Temperature Max
105°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Voltage(DC)
16V
ESR
0.011ohm
Capacitance Tolerance
± 20%
Capacitor Terminals
Solder
Product Diameter
6.3mm
Product Width
Operating Temperature Min
-55°C