Manufacturer Part No240D25-17
Newark Part No.18M9783
Product RangeDC Series
Technical Datasheet
Contact Configuration-
Load Current25A
Operating Voltage Max280VAC
Relay MountingPanel Mount
Relay TerminalsScrew
Switching ModeDC Switch
Operating Voltage Min24VAC
Control Voltage Min3VDC
Control Voltage Max32VDC
Product RangeDC Series
SVHCNo SVHC (10-Jun-2022)
Product Overview
- Rugged, Epoxy Encapsulation Construction
- 4000V of Optical Isolation
- Unique Heat-spreader Technology
Applications
Motor Drive & Control
Technical Specifications
Contact Configuration
Operating Voltage Max
280VAC
Relay Terminals
Screw
Operating Voltage Min
24VAC
Control Voltage Max
32VDC
SVHC
No SVHC (10-Jun-2022)
Load Current
25A
Relay Mounting
Panel Mount
Switching Mode
DC Switch
Control Voltage Min
3VDC