The MC100EPT21DTR2G is a 3.3V differential LVPECL/LVDS/CML to LVTTL/LVCMOS translator in 8 pin TSSOP package. Because LVPECL (positive ECL), LVDS, positive CML input levels and LVTTL/LVCMOS output levels are used, only +3.3 V and ground are required. The small outline 8 lead SOIC package makes MC100EPT21DTR2G ideal for applications which require the translation of a clock or data signal. The VBB output allows this device to be cap coupled in either single ended or differential input mode. VBB output is tied to D input and D is driven for a non inverting buffer or VBB output is tied to the D input and D is driven for an inverting buffer when single ended cap coupled. VBB output is connected through a resistor to each input pin when cap coupled differentially. If used the VBB pin should be bypassed to VCC via a 0.01µF capacitor. It is used in precision clock translation applications.
- 1.4ns typical propagation delay
- Maximum frequency of 350MHz at TA = 25°C
- LVPECL/LVDS/CML inputs, LVTTL/LVCMOS outputs
- 24mA TTL outputs
- Operating range (VCC) from 3V to 3.6V with GND = 0V
- Temperature compensation and VBB output
- Power supply current of 17mA (outputs set to HIGH) and 21mA (outputs set to LOW)
- Duty cycle skew of 50% and part to part skew of 500ps at TA = 25°C
- Output rise/fall times (0.8V to 2V) of 600ps
- Operating temperature range from -40°C to +85°C
Technical Specifications
2Inputs
1.4ns
TSSOP
3V
-40°C
Level Translator
MSL 3 - 168 hours
8Pins
TSSOP
3.6V
85°C