Manufacturer Part No1N4004RL
Newark Part No.39K0589
Technical Datasheet
Repetitive Peak Reverse Voltage400V
Average Forward Current1A
Diode ConfigurationSingle
Forward Voltage Max1.1V
Reverse Recovery Time-
Forward Surge Current30A
Operating Temperature Max175°C
Diode Case StyleDO-41 (DO-204AL)
No. of Pins2Pins
Product Range-
Qualification-
SVHCLead (14-Jun-2023)
Product Overview
- Cathode is indicated by polarity band
- All external surfaces are corrosion-resistant and terminal leads are readily solderable
- 260°C Maximum for 10 seconds lead and mounting surface temperature for soldering purposes
Applications
Industrial
Technical Specifications
Repetitive Peak Reverse Voltage
400V
Diode Configuration
Single
Reverse Recovery Time
Operating Temperature Max
175°C
No. of Pins
2Pins
Qualification
Average Forward Current
1A
Forward Voltage Max
1.1V
Forward Surge Current
30A