A20H20ALP
Metal Enclosure, Electrical / Industrial, Steel, 508 mm, 508 mm, 152 mm, IP66
Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
No Longer Available
Product Information
ManufacturerNVENT HOFFMAN
Manufacturer Part NoA20H20ALP
Newark Part No.06B5304
Technical Datasheet
Enclosure TypeElectrical / Industrial
Enclosure MaterialSteel
External Height - Metric508mm
External Width - Metric508mm
External Depth - Metric152mm
IP RatingIP66
Body ColorGray
NEMA RatingNEMA 3, 4, 12, 13
External Height - Imperial20"
External Width - Imperial20"
External Depth - Imperial6"
Product Range-
SVHCNo SVHC (15-Jan-2019)
Product Overview
- Seams continuously welded and ground smooth
- External wall-mounting brackets for easy installation
- Stainless steel screw-down clamps on three sides of door
- Removable heavy gauge stainless steel continuous hinge pin
- Hasp and staple provided for padlocking
- Data pocket is high-impact thermoplastic
- Collar studs for mounting optional panels
- Bonding provision on door
- Oil-resistant gasket
Applications
Industrial
Technical Specifications
Enclosure Type
Electrical / Industrial
External Height - Metric
508mm
External Depth - Metric
152mm
Body Color
Gray
External Height - Imperial
20"
External Depth - Imperial
6"
SVHC
No SVHC (15-Jan-2019)
Enclosure Material
Steel
External Width - Metric
508mm
IP Rating
IP66
NEMA Rating
NEMA 3, 4, 12, 13
External Width - Imperial
20"