Manufacturer Part NoLGU2D152MELC
Newark Part No.54K5920
Product RangeLGU Series
Your Part Number
129 In Stock
Need more?
Same day shipping
Order before 8pm EST standard shipping
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerNICHICON
Newark Part No.54K5920
Product RangeLGU Series
Technical Datasheet
Capacitance1500µF
Voltage(DC)200V
Voltage(AC)-
Capacitance Tolerance± 20%
Capacitor TerminalsSnap-In
Lifetime @ Temperature3000 hours @ 105°C
PolarityPolar
Product Diameter35mm
Product Height40mm
Lead Spacing10mm
ESR-
Ripple Current3.08A
Operating Temperature Min-40°C
Operating Temperature Max105°C
Qualification-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Product Overview
- Anti-solvent (through 100V only)
- 3080mA Rated ripple current
- 1.64mA Leakage current
Technical Specifications
Capacitance
1500µF
Voltage(AC)
Capacitor Terminals
Snap-In
Polarity
Polar
Product Diameter
35mm
Lead Spacing
10mm
Ripple Current
3.08A
Operating Temperature Max
105°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Voltage(DC)
200V
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
3000 hours @ 105°C
Product Range
LGU Series
Product Height
40mm
ESR
Operating Temperature Min
-40°C