Manufacturer Part NoMCPD5022MT101
Newark Part No.
Full Reel20T0916
Cut Tape20T0915
Product RangeMCPD Series
Your Part Number
895 In Stock
Need more?
Same day shipping
Order before 8pm EST standard shipping
Packaging Options
| Packaging Type | Quantity | Unit Price: | Total |
|---|---|---|---|
Cut Tape
| Quantity | Price |
|---|---|
Full Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerMULTICOMP PRO
Newark Part No.
Full Reel20T0916
Cut Tape20T0915
Product RangeMCPD Series
Technical Datasheet
Inductance100µH
RMS Current (Irms)3A
Inductor ConstructionUnshielded
Saturation Current (Isat)-
Power Inductor Case18.54mm x 15.24mm x 7.11mm
Inductor Case / Package-
DC Resistance Max0.19ohm
Inductance Tolerance± 20%
Product Length18.54mm
Product Width15.24mm
Product Height7.11mm
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Product Overview
The MCPD5022MT101 is a 100µH SMD Power Inductor with LCP plastic base. MCPD series unshielded inductor features high power and high saturation.
- -40 to 85°C Operating temperature range
- Multicomp Pro products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Technical Specifications
Inductance
100µH
Inductor Construction
Unshielded
Power Inductor Case
18.54mm x 15.24mm x 7.11mm
Inductor Case / Package
Inductance Tolerance
± 20%
Product Width
15.24mm
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
RMS Current (Irms)
3A
Saturation Current (Isat)
Product Range
MCPD Series
DC Resistance Max
0.19ohm
Product Length
18.54mm
Product Height
7.11mm