Manufacturer Part NoMCAP115018047A-221MU
Newark Part No.74R9844
Product RangeMCAP Series
Your Part Number
880 In Stock
Need more?
Same day shipping
Order before 8pm EST standard shipping
| Quantity | Price | Promotional price |
|---|---|---|
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerMULTICOMP PRO
Newark Part No.74R9844
Product RangeMCAP Series
Technical Datasheet
Inductance220µH
RMS Current (Irms)11A
DC Resistance Max60mohm
Inductance Tolerance± 20%
SVHCNo SVHC (21-Jan-2025)
Product Overview
The MCAP115018047A-221MU is an Inductor with T130-75H-TAF200 core and 1mm UEFN/U wire. This MCAP series inductor features Sn 99.3%/Cu 0.7% solder and supports ±20% inductance tolerance.
- Multicomp Pro products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Applications
Industrial
Technical Specifications
Product Range
MCAP Series
RMS Current (Irms)
11A
Inductance Tolerance
± 20%
Inductance
220µH
DC Resistance Max
60mohm