The PIC17C756A-33/L is a 8-bit powerful (121 nanosecond instruction execution) yet easy-to-program (only 58 single word instructions) CMOS one time programmable (OTP) based Microcontroller packs powerful PIC®(RISC) architecture with up to 8.25 MIPS of processing power. This product offer all of the advantages of the well recognized high-performance x16 architecture with standardized features including 32kB of addressable program memory size, 902bytes of data memory size, 50 general-purpose I/O pins and 12-channel 10-bit analog-to-digital (A/D) converter. This device operates at a maximum frequency of 33MHz wide operating voltage of 3 to 5.5V.
- Only 58 single word instructions to learn
- Hardware multiplier
- Interrupt capability
- 16 levels deep hardware stack
- Direct, indirect and relative addressing modes
- Power-on reset (POR)
- Power-up timer (PWRT)
- Oscillator start-up timer (OST)
- Watchdog timer (WDT)
- Code-protection
- Brown-out reset (BOR)
- Power saving SLEEP mode
- Selectable oscillator options
Applications
Industrial, Automotive, Consumer Electronics
Technical Specifications
PIC17C7xx
33MHz
33MHz
68Pins
LCC
I2C, SPI, USART
902Byte
10Bit
5.5V
70°C
PIC17
No SVHC (04-Feb-2026)
PIC17 Family PIC17C75x Series Microcontrollers
PIC17
32KB
LCC
50I/O's
I2C, SPI, USART
12Channels
4.5V
0°C