- Multilayer ceramic construction technology
- Inherent bi-directional clamping
- 5.5V DC/4V AC (VM) maximum continuous working voltage
- 120A maximum nonrepetitive surge current (8/20µs)
- 0.3J maximum nonrepetitive surge energy(10/1000µs)
- 17.5V maximum clamping voltage (8/20µs)
- 9.3V DC nominal voltage (test current at 1mA DC)
- 1200pF typical capacitance at 1MHz
- Operating ambient temperature range from -40 to +125ºC
Technical Specifications
4V
MLA Series
0805 [2012 Metric]
120A
125°C
5.5V
17.5V
Multilayer Varistor (MLV)
-40°C