Manufacturer Part NoMINISMDC150F/24-2
Newark Part No.
Full Reel40K7559
Cut Tape69K8018
Product RangePolySwitch miniSMDC Series
Your Part Number
1,437 In Stock
Need more?
Same day shipping
Order before 8pm EST standard shipping
Packaging Options
| Packaging Type | Quantity | Unit Price: | Total |
|---|---|---|---|
Cut Tape
| Quantity | Price |
|---|---|
Full Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerLITTELFUSE
Newark Part No.
Full Reel40K7559
Cut Tape69K8018
Technical Datasheet
PPTC Case Style1812 (4532 Metric)
Thermistor MountingSMD
Voltage Rating24VDC
Holding Current1.5A
Trip Current3A
Time to Trip1.5s
Current Rating Max20A
Operating Temperature Min-40°C
Operating Temperature Max85°C
Automotive Qualification Standard-
SVHCTo Be Advised
Product Overview
- Assist in meeting regulatory requirements
- 1.5A Hold current
- 3A Trip current
- 100% matte tin with nickel underplate
Applications
Technical Specifications
PPTC Case Style
1812 (4532 Metric)
Product Range
PolySwitch miniSMDC Series
Holding Current
1.5A
Time to Trip
1.5s
Operating Temperature Min
-40°C
Thermistor Mounting
SMD
Voltage Rating
24VDC
Trip Current
3A
Current Rating Max
20A
Operating Temperature Max
85°C