Manufacturer Part NoHE721C2400
Newark Part No.05M4144
Product RangeHE700 Series
Your Part Number
Available to Order
Manufacturer Standard Lead Time: 53 week(s)
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 3000
Multiple: 500
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerLITTELFUSE
Manufacturer Part NoHE721C2400
Newark Part No.05M4144
Product RangeHE700 Series
Technical Datasheet
Contact ConfigurationSPDT
Coil Voltage24VDC
Relay MountingThrough Hole
Coil Resistance2kohm
Switching Current Max250mA
Switching Voltage Max175VDC
SVHCTo Be Advised
Product Overview
- 3ms Operate/release maximum time
- -40 to 85°C Operating temperature range
Applications
Technical Specifications
Contact Configuration
SPDT
Product Range
HE700 Series
Coil Resistance
2kohm
Switching Voltage Max
175VDC
Coil Voltage
24VDC
Relay Mounting
Through Hole
Switching Current Max
250mA