Manufacturer Part No0451.250MRL
Newark Part No.12J2828
Product RangeNANO2 451 Series
Your Part Number
680 In Stock
Need more?
Same day shipping
Order before 8pm EST standard shipping
| Quantity | Price | Promotional price |
|---|---|---|
Price for:Each (Supplied on Cut Tape)
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerLITTELFUSE
Newark Part No.12J2828
Product RangeNANO2 451 Series
Technical Datasheet
Fuse Current250mA
Blow CharacteristicVery Fast Acting
Voltage Rating VAC125V
Voltage Rating VDC125V
Fuse Case Style2410 [6125 Metric]
Breaking Capacity Current AC50A
Breaking Capacity Current DC300A
SVHCLead
Product Overview
The 0451.250MRL is a 250mA very fast-acting SMF Fuse with ceramic body and gold plated caps terminations. The Nano²® SMF fuse is a very small, wire-in-air (WIA) square shape surface mount fuse that was designed for secondary side circuit over-current protection applications. This fuse is designed for PCB using surface mount technology.
- Low temperature rerating
- 0.5765Ω Nominal cold resistance
- -55 to 125°C Operating temperature range
Applications
Technical Specifications
Fuse Current
250mA
Voltage Rating VAC
125V
Fuse Case Style
2410 [6125 Metric]
Breaking Capacity Current AC
50A
SVHC
Lead
Blow Characteristic
Very Fast Acting
Voltage Rating VDC
125V
Product Range
NANO2 451 Series
Breaking Capacity Current DC
300A