Manufacturer Part No0451.062MRL
Newark Part No.
Full Reel53K9038
Cut Tape12J2822
Product RangeNANO2 451 Series
Your Part Number
483 In Stock
Need more?
Same day shipping
Order before 8pm EST standard shipping
Packaging Options
| Packaging Type | Quantity | Unit Price: | Total |
|---|---|---|---|
Cut Tape
| Quantity | Price |
|---|---|
Full Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerLITTELFUSE
Newark Part No.
Full Reel53K9038
Cut Tape12J2822
Product RangeNANO2 451 Series
Technical Datasheet
Fuse Current62mA
Blow CharacteristicVery Fast Acting
Voltage Rating VAC125V
Voltage Rating VDC125V
Fuse Case Style2410 [6125 Metric]
Breaking Capacity Current AC50A
Breaking Capacity Current DC300A
SVHCLead
Product Overview
The 0451.062MRL is a 0.062A/125VAC very Fast Acting Fuse with ceramic body, gold over nickel plated caps and tin-lead alloy termination. This 451-series square surface mount halogen-free fuse features small size and low temperature de-rating. Suitable for the secondary side circuit over-current protection applications and is designed for PCB using surface mount technology.
- 5.5Ω Nominal cold resistance
- -55 to 125°C Operating temperature range
Applications
Technical Specifications
Fuse Current
62mA
Voltage Rating VAC
125V
Fuse Case Style
2410 [6125 Metric]
Breaking Capacity Current AC
50A
SVHC
Lead
Blow Characteristic
Very Fast Acting
Voltage Rating VDC
125V
Product Range
NANO2 451 Series
Breaking Capacity Current DC
300A