Manufacturer Part No06035C103KAT2A
Newark Part No.
Full Reel88W4176
Cut Tape36K3729
Also Known AsKGM15AR71H103KT
Your Part Number
30,567 In Stock
Need more?
Same day shipping
Order before 8pm EST standard shipping
Packaging Options
| Packaging Type | Quantity | Unit Price: | Total |
|---|---|---|---|
Cut Tape
| Quantity | Price |
|---|---|
Full Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerKYOCERA AVX
Newark Part No.
Full Reel88W4176
Cut Tape36K3729
Also Known AsKGM15AR71H103KT
Technical Datasheet
Capacitance0.01µF
Voltage(DC)50V
Capacitor Case / Package0603 [1608 Metric]
Capacitance Tolerance± 10%
Dielectric CharacteristicX7R
Product Range-
Product Length1.6mm
Product Width0.85mm
Capacitor TerminalsWraparound
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max125°C
Qualification-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Product Overview
The 06035C103KAT2A is a multilayer Ceramic Capacitor, with X7R dielectric, 50V voltage and 0603 chip. X7R formulations are called temperature stable ceramics and fall into EIA class II materials. X7R is the most popular of these intermediate dielectric constant materials. This capacitance change is non-linear. Capacitance for X7R varies under the influence of electrical operating conditions such as voltage and frequency. X7R dielectric chip usage covers the broad spectrum of industrial applications where known changes in capacitance due to applied voltages are acceptable.
- Ni/Sn Plated Termination
Technical Specifications
Capacitance
0.01µF
Capacitor Case / Package
0603 [1608 Metric]
Dielectric Characteristic
X7R
Product Length
1.6mm
Capacitor Terminals
Wraparound
Operating Temperature Max
125°C
MSL
MSL 1 - Unlimited
Voltage(DC)
50V
Capacitance Tolerance
± 10%
Product Range
Product Width
0.85mm
Operating Temperature Min
-55°C