Manufacturer Part NoIXTH30N50L2
Newark Part No.83R9984
Technical Datasheet
Channel TypeN Channel
Transistor PolarityN Channel
Drain Source Voltage Vds500V
Continuous Drain Current Id30A
Drain Source On State Resistance0.2ohm
On Resistance Rds(on)0.2ohm
Transistor Case StyleTO-247
Transistor MountingThrough Hole
Rds(on) Test Voltage10V
Power Dissipation Pd400W
Gate Source Threshold Voltage Max2.5V
Power Dissipation400W
No. of Pins3Pins
Operating Temperature Max150°C
Product Range-
Qualification-
MSL-
SVHCNo SVHC (17-Jan-2023)
Product Overview
- International standard packages
- Avalanche rating
- Easy to mount
- Space saving
- High power density
- UL94V-0 Flammability rating
Applications
Power Management, Industrial
Technical Specifications
Channel Type
N Channel
Drain Source Voltage Vds
500V
Drain Source On State Resistance
0.2ohm
Transistor Case Style
TO-247
Rds(on) Test Voltage
10V
Gate Source Threshold Voltage Max
2.5V
No. of Pins
3Pins
Product Range
MSL
Transistor Polarity
N Channel
Continuous Drain Current Id
30A
On Resistance Rds(on)
0.2ohm
Transistor Mounting
Through Hole
Power Dissipation Pd
400W
Power Dissipation
400W
Operating Temperature Max
150°C