MCL1005-7R5-R
Multilayer Inductor, 7.5 nH, 400 mohm, 3.7 GHz, 300 mA, 0402 [1005 Metric], MCL1005 Series
Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
ManufacturerEATON ELECTRONICS
Manufacturer Part NoMCL1005-7R5-R
Newark Part No.41AH6431
Product RangeMCL1005 Series
Your Part Number
Available to Order
Manufacturer Standard Lead Time: 15 week(s)
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each (Supplied on Full Reel)
Minimum: 10000
Multiple: 10000
ManufacturerEATON ELECTRONICS
Newark Part No.41AH6431
Product RangeMCL1005 Series
Technical Datasheet
Inductance7.5nH
DC Resistance Max400mohm
Self Resonant Frequency3.7GHz
DC Current Rating300mA
Inductor Case / Package0402 [1005 Metric]
Inductor Case Style0402 [1005 Metric]
Inductance Tolerance± 5%
Inductor ConstructionUnshielded
Core Material-
Product Length1mm
Product Width0.5mm
Product Height0.5mm
Inductance
7.5nH
Product Range
MCL1005 Series
DC Current Rating
300mA
Inductor Case Style
0402 [1005 Metric]
Product Length
1mm
Product Height
0.5mm
DC Resistance Max
400mohm
Self Resonant Frequency
3.7GHz
Inductor Case / Package
0402 [1005 Metric]
Inductance Tolerance
± 5%
Core Material
Product Width
0.5mm