BK/S500-6.3-R
Fuse, Cartridge, Fast Acting, 6.3 A, 250 V, 5mm x 20mm, 0.2" x 0.79", S500 Series
Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
ManufacturerEATON ELECTRONICS
Manufacturer Part NoBK/S500-6.3-R
Newark Part No.48K9873
Product RangeS500 Series
Your Part Number
844 In Stock
Need more?
Same day shipping
Order before 8pm EST standard shipping
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerEATON ELECTRONICS
Newark Part No.48K9873
Product RangeS500 Series
Technical Datasheet
Blow CharacteristicFast Acting
Fuse Current6.3A
Voltage Rating VAC250V
Fuse Size Metric5mm x 20mm
Fuse Size Imperial0.2" x 0.79"
Breaking Capacity Current AC63A
SVHCNo SVHC (17-Jan-2022)
Product Overview
Applications
Safety
Technical Specifications
Blow Characteristic
Fast Acting
Voltage Rating VAC
250V
Fuse Size Imperial
0.2" x 0.79"
Breaking Capacity Current AC
63A
Fuse Current
6.3A
Fuse Size Metric
5mm x 20mm