BK/GBB-15-R
Fuse, Cartridge, Very Fast Acting, 15 A, 250 V, 6.3mm x 32mm, 1/4" x 1-1/4", GBB Series
Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
ManufacturerEATON ELECTRONICS
Manufacturer Part NoBK/GBB-15-R
Newark Part No.48K9483
Product RangeGBB Series
Your Part Number
986 In Stock
1,000 more incoming. You can reserve stock now
Same day shipping
Order before 8pm EST standard shipping
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerEATON ELECTRONICS
Newark Part No.48K9483
Product RangeGBB Series
Technical Datasheet
Blow CharacteristicVery Fast Acting
Fuse Current15A
Voltage Rating VAC250V
Fuse Size Metric6.3mm x 32mm
Fuse Size Imperial1/4" x 1-1/4"
Breaking Capacity Current AC200A
SVHCNo SVHC (17-Jan-2022)
Product Overview
The BK/GBB-15-R is a 15A Fast-acting Fuse with ceramic tube and nickel-plated brass end caps. The GBB fuse is UL listed product, which meets the standard 248-14. Very fast-acting performance allows protection of highly sensitive electronic circuitry.
- 0.00472Ω Typical DC cold resistance
- 0.0735V Typical voltage drop
Applications
Industrial
Technical Specifications
Blow Characteristic
Very Fast Acting
Voltage Rating VAC
250V
Fuse Size Imperial
1/4" x 1-1/4"
Breaking Capacity Current AC
200A
Fuse Current
15A
Fuse Size Metric
6.3mm x 32mm