Manufacturer Part NoXTPR6P3BC1
Newark Part No.51M9248
Product RangeXT Line IEC Series
Also Known AsGTIN UPC EAN: 4015082653392
Your Part Number
1,633 In Stock
Ship in 2-3 days(Supplier Direct Ship)
Order before 8pm EST Standard Shipping
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerEATON CUTLER HAMMER
Manufacturer Part NoXTPR6P3BC1
Newark Part No.51M9248
Technical Datasheet
Motor Starter TypeManual Starter
Power Rating4kW
No. of PhasesThree Phase
No. of Poles3 Pole
Current Rating6.3A
Supply Voltage Min200VAC
Supply Voltage Max690VAC
IP / NEMA RatingIP20
SVHCNo SVHC (17-Dec-2015)
Product Overview
- B-frame
- Phase loss sensitivity
- Screw terminal
Applications
Motor Drive & Control
Technical Specifications
Motor Starter Type
Manual Starter
No. of Phases
Three Phase
Current Rating
6.3A
Supply Voltage Max
690VAC
Product Range
XT Line IEC Series
Power Rating
4kW
No. of Poles
3 Pole
Supply Voltage Min
200VAC