Manufacturer Part NoXTPR1P6BC1
Newark Part No.51M9246
Product RangeXT Line IEC Series
Also Known AsGTIN UPC EAN: 4015082653361
Your Part Number
664 In Stock
Ship in 2-3 days(Supplier Direct Ship)
Order before 8pm EST Standard Shipping
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerEATON CUTLER HAMMER
Manufacturer Part NoXTPR1P6BC1
Newark Part No.51M9246
Technical Datasheet
Motor Starter TypeManual Starter
No. of PhasesThree Phase
Power Rating1.1kW
No. of Poles3 Pole
Current Rating1.6A
Supply Voltage Min200VAC
Supply Voltage Max690VAC
IP / NEMA RatingIP20
SVHCNo SVHC (17-Dec-2015)
Product Overview
- B-frame
- Phase loss sensitivity
- Screw terminal
Applications
Motor Drive & Control
Technical Specifications
Motor Starter Type
Manual Starter
Power Rating
1.1kW
Current Rating
1.6A
Supply Voltage Max
690VAC
Product Range
XT Line IEC Series
No. of Phases
Three Phase
No. of Poles
3 Pole
Supply Voltage Min
200VAC