Manufacturer Part NoS505-3.15-R
Newark Part No.93K0007
Product RangeS505
Your Part Number
7,053 In Stock
Need more?
Delivery in 2-4 Business Days(UK stock)
Order before 8pm EST standard shipping
| Quantity | Price |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerEATON BUSSMANN
Newark Part No.93K0007
Product RangeS505
Technical Datasheet
Blow CharacteristicTime Delay
Fuse Current3.15A
Voltage Rating VAC250V
Fuse Size Metric5mm x 20mm
Fuse Size Imperial0.2" x 0.79"
Breaking Capacity Current AC1.5kA
SVHCNo SVHC (17-Jan-2022)
Product Overview
- High Breaking Capacity
- Nickel-plated Brass End Cap
- 102.5mV Maximum Voltage Drop
- Conformed to IEC 60127-2 Standard
- Optional Axial Leads are Available
Applications
Safety
Technical Specifications
Blow Characteristic
Time Delay
Voltage Rating VAC
250V
Fuse Size Imperial
0.2" x 0.79"
Breaking Capacity Current AC
1.5kA
Fuse Current
3.15A
Fuse Size Metric
5mm x 20mm