Manufacturer Part NoBZT52C2V4S-7-F
Newark Part No.
Re-Reel82T8798
Cut Tape82T8798
Product RangeBZT52
Your Part Number
3,582 In Stock
Need more?
Delivery in 2-4 Business Days(UK stock)
Order before 8pm EST standard shipping
Packaging Options
| Packaging Type | Quantity | Unit Price: | Total |
|---|---|---|---|
Cut Tape & Re-Reel
| Quantity | Price |
|---|---|
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerDIODES INC.
Newark Part No.
Re-Reel82T8798
Cut Tape82T8798
Product RangeBZT52
Technical Datasheet
Zener Voltage Nom2.4V
Power Dissipation200mW
Diode Case StyleSOD-323
No. of Pins2Pins
Operating Temperature Max150°C
Diode MountingSurface Mount
Qualification-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Product Overview
- Planar die construction
- Small surface mount package
- Totally lead-free
- Halogen and antimony-free - Green device
- Qualified to AEC-Q101 standards for high reliability
Applications
Automation & Process Control, Commercial
Technical Specifications
Zener Voltage Nom
2.4V
Diode Case Style
SOD-323
Operating Temperature Max
150°C
Product Range
BZT52
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Power Dissipation
200mW
No. of Pins
2Pins